Latvijā sākas sauļošanās sezona

LETA
Latvijā sākas sauļošanās sezona
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Edijs Pālens / LETA

Saules ultravioletais starojums dienas vidū Latvijā sasniedz vidēju līmeni, kas nozīmē, ka jau ir iespējams gūt iedegumu, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mērījumi Rucavā. Sestdienas rītā debesis virs Latvijas ir pārsvarā skaidras, valsts galējos austrumos vēl nav izklīduši mākoņi un vietām turpinās nelieli nokrišņi.

Sinoptiķi prognozē, ka, sākot ar svētdienas pēcpusdienu, arī gaisa temperatūra būs pietiekami augsta, lai aizvējā varētu sauļoties.

Saskaņā ar «timeanddate.com» datiem dienas garums un saules staru krišanas leņķis patlaban ir tāds pats kā septembra sākumā, pēc 10.aprīļa tas būs atbilstošs augusta nogalei, savukārt aprīļa beigās saule spīdēs tikpat spoži kā augusta vidū.

Ultravioletā radiācija pakāpeniski palielināsies līdz jūnija beigām. Sauļošanās sezonu vēlams sākt pēc iespējas agrāk, kamēr ultravioletā radiācija vēl nav augsta.

Pirms sauļošanās sezonas uzsākšanas vēlams konsultēties ar ārstu - dermatologu, onkologu vai ģimenes ārstu. No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasaras raibumu. Ļoti uzmanīgiem jābūt arī citiem cilvēkiem, kuriem agrāk bijuši saules apdegumi, tāpat no saules īpaši jāsargā bērni.

Ultravioletā starojuma ietekmē āda ātrāk noveco, kā arī ievērojami palielinās risks saslimt ar ādas vēzi un acu slimībām. Vienlaikus jāatceras, ka saules starojums mērenās devās cilvēka organismam ir vajadzīgs. Tas aktivizē vielmaiņas procesus un stimulē imūno sistēmu. Ultravioleto staru ietekmē ādā veidojas cilvēkam nepieciešamais D vitamīns, kas uzlabo kaulu struktūru.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem ādas vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā slimība Latvijā. Vislielāko risku veselībai rada sauļošanās solārijā vai dienvidu zemēs, kur ultravioletais starojums ir daudz spēcīgāks nekā Latvijā.

Tēmas
Uz augšu