Gada īsākā nakts būs nakts no 20. uz 21. jūniju

Rīgas jūras līcis pie Mērsraga (Ilustratīvs foto)

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Trešdienas, 21.jūnija, rītā būs vasaras saulgrieži, un trešdiena būs gada garākā diena, savukārt nakts no otrdienas uz trešdienu būs gada īsākā nakts. Vasaras saulgriežus mēdz atzīmēt gan kā vasaras vidu, gan kā astronomiskās vasaras sākumu.

Saskaņā ar datiem no ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes Saules kalkulatora 21.jūnijā dienas garums Rīgā būs 17 stundas, 52 minūtes un 19 sekundes, pārējā Latvijā - no 17 stundām un 32 minūtēm Daugavpils novada dienvidos līdz 18 stundām un 12 minūtēm Rūjienas novada ziemeļos.

Gada īsākās nakts ilgums Rīgā būs sešas stundas un nepilnas astoņas minūtes, citviet valstī - no piecām stundām un 48 minūtēm valsts tālākajā ziemeļu punktā, Rūjienas novadā pie Igaunijas robežas, līdz sešām stundām un 28 minūtēm valsts tālākajā dienvidu punktā, Daugavpils novadā pie Lietuvas un Baltkrievijas robežas.

Vasaras saulgriežu brīdis būs 21.jūnijā plkst.7.24, šajā mirklī saule sasniegs lielāko attālumu uz ziemeļiem no debess ekvatora.

Saulgriežu laikā saule debesīs atrodas maksimāli augstu. Astronomi saulgriežus mēdz dēvēt par solstīciju, kas, burtiski tulkojot no latīņu valodas, nozīmē «saule stāv uz vietas», jo punkts, kurā redz lecošu vai rietošu sauli, apstājas un pēc saulgriežiem maina savu virzienu.

21.jūnijā Rīgā saule lēks plkst.4.29, rietēs plkst.22.22. Visagrāk - plkst.4.10 - saule lēks Latvijas galējos ziemeļaustrumos, Alūksnes novada Pededzes pagastā, savukārt visvēlāk - plkst.4.48 - saule lēks Latvijas dienvidrietumos, jūras piekrastē Rucavas novadā.

Agrākais saulriets saulgriežos gaidāms valsts dienvidaustrumos, kur Baltkrievijas pierobežā saule rietēs jau plkst.21.59, bet vēlākais saulriets būs ziemeļrietumos, kur pie jūras Ventspils novadā saule rietēs plkst.22.36.

Pēc saulgriežiem naktis kļūs arvien garākas, bet dienas - īsākas. 22.jūnijā dienas garums būs par sešām sekundēm īsāks, Pēterdienā saule spīdēs piecas minūtes mazāk, bet pēc mēneša dienas garums būs sarucis par stundu.

Astronomiskais rudens šogad sāksies 22.septembrī, astronomiskā ziema - 21.decembrī.

Uz augšu