Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Utis šogad liek mieru (2)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Skolotāja, kura pieliecas pārāk tuvu savam audzēknim, lai palīdzētu vilkt ķeburus burtnīcā, ir tikpat utu apdraudēta, cik praktikants šaurās ģērbtuvēs, ja kādam šis kukainis matos jau ir.

Daudzu gadu pieredze liecina – ir uzliesmojuma gadi, pērn tāds bija, un ir atplūdi. Grūti pateikt, kāpēc ir tāds cikliskums, bet utīm, līdzīgi kā infekcijas slimībām, raksturīgs periodiskums, apgalvo mediķi.

"Šogad utis, kašķis ir ievērojami mazāk nekā iepriekšējos gados. Ko nu utis, tagad ir A hepatīts," piekrīt, bet akcentus pārdala Skolu medmāsu asociācijas prezidente Astrīda Anšmite. Uz plašu konferenci 27. oktobrī Rīgā sanāks visi izglītības iestāžu mediķi, tad dienas kārtībā galvenais sarunu temats būs A hepatīts.

Pašas nepāries

"Ar utīm ir jācīnās – nevar taču gaidīt izsitumu tīfu, ko utis pārnēsā tāpat kā vēl veselu virkni infekciju slimību. Ja iesaistās vesela komanda – sociālais darbinieks, psihologs, speciālais pedagogs, mediķi, ģimene – ir ļoti labi panākumi," A. Anšmite uzmundrina. Joprojām spēkā ir Izglītības likuma prasība, ka bērns ar utīm nedrīkst apmeklēt skolu, nākt var tikai pēc atutošanas un ar ārsta zīmi – "pedikulozes nav, drīkst apmeklēt skolu".

Ja bērnam konstatē utis, tad noteikti jāpārliecinās par skolas, pirmsskolas bērnu iestādes vadības politiku – nedrīkstētu pieļaut utaina bērna atrašanos iestādē, kamēr utis nav pilnībā izskaustas, vēsta Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) oficiālā informācija. Jāpārliecinās arī par telpu rūpīgu un kvalitatīvu uzkopšanu, lai ārējā vidē nesaglabātos utu oliņas. Dažādus atutošanas līdzekļus plaši piedāvā aptiekas.

Statistikas nav

2006. gadā Ministru kabinets veica grozījumus noteikumos Nr. 7 "Infekcijas slimību reģistrācijas kārtība", izslēdzot pedikulozi no to infekciju slimību saraksta, par kurām ārstniecības personām jāziņo SVA. Līdz ar to nereti ir pārpratumi, vai un kā jāseko pedikulozes izplatībai.

SVA darbinieki skaidro, ka utis nav infekcijas slimība. Par pedikulozi ārstniecības personām nav jāziņo īpašā kārtībām un šie gadījumi nav jāreģistrē, taču neviens nav atcēlis higiēnas prasības. Pirmsskolas izglītības iestādēs un skolās tāpat jāveic galvas pārbaude, turklāt ne jau tikai reizi gadā, bet pēc nepieciešamības, piemēram, arī pēc brīvlaika.

Skolās katrai medmāsai ir savs kabinets, kur apskati var veikt, nepārkāpjot bērna tiesības uz privātumu. Nedrīkst galvas pārbaudīt visiem klasē un nekādā ziņā – visiem dzirdot pateikt, kuram ir utis.

***

Uzziņai

Galvas utis ir bālgani vai gaišpelēki asinssūcēji parazīti ar sešām labi attīstītām tvērējkājām. Galvas uts dzīves ilgums ir nepilns mēnesis. Šajā laikā mātīte dēj vairāk nekā simt oliņu bāli sudrabotā krāsā – gnīdas, ko ar speciālu sekrētu ļoti cieši piestiprina tuvu mata saknei. Pēc nedēļas izšķiļas jaunās utis jeb nimfas, kas pieaug divu trīs nedēļu laikā.

Utis un gnīdas vislabāk konstatēt matos tuvu galvas ādai, vietās, kur mati visbiezākie, jo utis izvairās no gaismas. Galvas utis uz apģērba, paklāja vai gultas piederumiem var izdzīvot līdz pat desmit dienām, oliņas – vairāk nekā divas nedēļas.

Komentāri (2)
Uz augšu