Jūra biedē ar viltus dzintaru

Pēdējās dienās Liepājas pilsētas pludmalē desmitiem cilvēku ne vien pastaigājas, bet arī ļaujas azartiskajai dzintara lasīšanai. Diemžēl Liepājas pusē šai nodarbei ir ne vien romantisks, bet arī visnotaļ riskants piesitiens, jo jau kuro gadu nezinātāji riskē, draudot ar pamatīgām briesmām savai veselībai, jo jūra mēdz izskalot viltus dzintaru jeb fosforu, kas sasniedzot noteiktu temperatūru, uzliesmo.

Sportiskai jaunatnei pazīstamais futbola un šaha pratējs, kā arī – ļoti retos brīžos – talantīgais dzīves baudītājs Ivars Merķelis no Rīgas uz Liepāju pārcēlās pirms mazliet vairāk nekā pusgada, bet kopā ar draudzeni dzintaru bija izgājis lasīt otrdienas pēcpusdienā. Salasītos dzintara gabaliņus Ivars ielika jakas kabatā.

Kad trešdien Ivars kopā ar paziņām, cieši saspiezdamies mašīnas aizmugurējā sēdeklī, devās uz futbola maču, fosfors uzliesmoja. "No sākuma domāju, ka kabatā kāda skudra, un kņudošo vietu nedaudz paberzēju," trešdienas pievakares notikumu atceras Ivars. "Tad kabata sāka dūmot un beigās uzliesmoja. Mēģināju ar roku dzēst, bet blakussēdētājs teica, lai nepūloties, tas apdzisīšot tikai tad, kad izdegšot. Tā arī bija. Sadegušās jakas žēl, arī bikses un krekls pagalam. Un drauga mašīnas arī žēl, jo tomēr "Volvo" un ādas salons. Nu jācer, ka "Kasko" apdrošināšana līdzēs. Man gan visi liepājnieki saka, ka esot paveicies, jo varējis apdegt pats, bet par tik kritisku variantu kaut kā nebiju iedomājies."

Ārsts Egils Deksnis pastāstīja, ka šogad vairāk gadījumu, kad jāsniedz medicīniskā palīdzība kādam, kurš guvis apdegumus saskarsmē ar fosforu, Liepājas Reģionālajā slimnīcā nav bijis. Jāpiebilst arī, ka vietējie par viltus dzintara esamību Liepājas pludmalē ir informēti, tādēļ nepatikšanās ar mazo akmentiņu lielākoties iekuļas tieši iebraucēji, kuriem nezināšanas dēļ visi atrastie dzintara gabaliņi šķiet pievilcīgi un par piemiņu paturami. Nezinātājam atšķirt īstu dzintaru no viltus ir ļoti grūti.

Diemžēl cilvēki fosfora gabaliņus uzglabā apģērba kabatās, kas ir ļoti tuvu miesai, tādēļ tie uzliesmojot rada pat ļoti nopietnus apdegumus. Viltus dzintara gabaliņi pludmalē sastopami tieši pēc lielākiem vējiem vai vētrām. Nav tā, ka tie jūras krastā stāvētu mēnešiem ilgi. Fosfora īpatnības ir tādas, ka tas uzliesmo pat gaisā un ūdenī, šāda parādība saucama arī par pašiznīcināšanos.

Kā informēja Liepājas Glābšanas stacijas darbinieks Raitis, katru gadu gan pie ieejas pludmalē, gan pie pašas Glābšanas stacijas par viltus dzintara esamību latviešu, krievu un angļu valodā informē izkārtnes. Raitis pats no savas pieredzes var sacīt, ka, lai gan grūti atšķirt dzintaru no fosfora, viltus gabaliņam ir citādas īpatnības. Pirmkārt, tas vizuāli izskatās vairāk matēts, otrkārt, mazliet drūp. Stacijas darbinieks pats jau 10 gadus lasa dzintara gabaliņus jūras krastā un nekad nav uzķēries uz neīstā. "Cilvēkiem pašiem jābūt piesardzīgākiem," uzskata Raitis.

Uz augšu