Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ar žogu ierobežo izbēgušos sumbrus Papes dabas parkā

LETA
Ar žogu ierobežo izbēgušos sumbrus Papes dabas parkā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Šonedēļ turpinājās apmēram trīs hektāru teritorijas iežogošana no Papes dabas parka izbēgušo sumbru ierobežošanai, informēja Papes dabas parka projekta direktors Ints Mednis.

Teritoriju, kā sacīja Mednis, iežogo ar dzeloņdrātīm un krāsainām lentēm, no kurām sumbri nedaudz baidās un klāt neiet. Sumbrus iežogo teritorijā, kur viņi šonedēļ bija apmetušies uz guļu. Tā atrodas apmēram četru kilometru attālumā no sumbru iepriekšējā aploka.

Mednis informēja, ka sumbrus, visticamāk, tomēr iemidzinās, lai pārvestu atpakaļ uz aploku, bet tas varētu notikt tad, kad ūdens līmenis Papes polderī būs pietiekami krities.

Iepriekš bija paredzēts izbēgušos sumbrus mēģināt ievilināt pārvietojamā aplokā, bet šāds risinājums pagaidām noraidīts, jo reljefs ir nelīdzens un sagādāt un precīzi novietot žoga posmus, lai dzīvnieki atkal neizbēgtu, varētu būt pārāk sarežģīti.

Improvizētajā aplokā pašlaik atrodas visi Papes sumbri - četri pieauguši un divi pagājušā gada jūlijā dzimuši telēni.

Jau ziņots, ka Kalnišķu iedzīvotāji, kuru tuvumā pastaigājas sumbri, ir nedaudz norūpējušies par savu drošību un nav mierā ar sumbru nodarītajiem postījumiem. Tomēr lielākā daļa iedzīvotāju pret dzīvniekiem izturas ļoti labvēlīgi.

Vairāki iedzīvotāji pat izteikuši šaubas, vai vajadzētu viņus iemidzināt pirms iespējamās transportēšanas, jo tas varētu kaitēt, ja kāda no sumbru mātēm izrādītos grūsna.

Iedzīvotāji par sumbru nodarītajiem postījumiem varēs iesniegt pieteikumus un viņiem zaudējumi tiks kompensēti, sacīja Mednis.

Sumbri tik droši esot tāpēc, ka nav iebaidīti, turklāt dzīvniekiem esot slikta redze. Polijā un Lietuvā, kur pieredze ar šiem dzīvniekiem lielāka, viņus dzenot prom ar parastajām Jaungada plaukšķenēm. "Ja sumbrs nav traks, cilvēkam tas neuzbruks," skaidro Mednis.

Jau ziņots, ka PDP mītošie seši sumbri izbēga un dzīvo dažu kilometru rādiusā ap savu aploku.

Janvāra vētru laikā, kad aizdambējās kanāls, kas savieno Papes ezera polderi un jūru, sumbru aploks applūda. 200 hektāru lielo aploku sumbri atstājuši, izlienot pa žoga apakšu un pārpeldot pāri grāvim.

Sumbrus, tāpat kā savvaļas zirgus un taurgovis, Pasaules Dabas fonds (PDF) Latvijā ieveda, sākot lielo zālēdāju atjaunošanas programmu, lai atdotu Latvijas dabai šos dzīvniekus, kuri veicinātu dabisku pļavu un mozaīkveida ainavu atjaunošanos un dabas daudzveidību.

Pirmos piecus sumbrus PDP ganībās izlaida 2004.gada sākumā.

Tēmas
Uz augšu