Protams, jāatzīmē arī uzņēmums AS «Latvijas valsts meži». Lai gan neapšaubāmi LVM otrais svarīgākais dzinulis pēc peļņas gūšanas ir sava tēla spodrināšana, arī šā mērķa vārdā ir paveikts ne mazums lietu sabiedrības un dabas aizsardzības labā.
LVM vēlme savā apsaimniekošanā esošajiem mežiem nodrošināt FSC sertifikātu (un nenoliedzami – arī šā sertifikāta īslaicīga atņemšana pirms dažiem gadiem) liek uzņēmumam nemitīgi uzlabot savu darbu.
Kamēr valdības finansējuma tam nav, LVM valsts mežos ir apzinājuši daļu īpaši aizsargājamo biotopu un veic viena no Latvijas ievērojamākiem putniem – mazā ērgļa – un arī dažu citu sugu populācijas monitoringu. LVM veic arī citus pasākumus dabas aizsardzības un sabiedrības interešu ievērošanai. Jaunradītā «ekomežu» koncepcija pagaidām gan vēl ir skaļš vārds ar mazu segumu, bet, ideju attīstot un uzlabojot, var kļūt par vērtīgu papildinājumu īpaši aizsargājamām dabas teritorijām un mikroliegumiem.
Uzņēmuma politika un rīcība ir viena lieta, bet pavisam cita – uzņēmumā strādājošie cilvēki. Atļaušos apgalvot, ka LVM strādā ne viens vien darbinieks, kam dabas aizsardzība rūp ne mazāk kā man. Tas palīdzējis īstenot vairākas «no lejas uz augšu» virzītas idejas, piemēram, meliorācijas ietekmēta medņu riesta atjaunošanu Smiltenes apkārtnē.
Galu galā tas, ka mums vēl ir melnie stārķi, mazie ērgļi un medņi, veci meži un īpaši aizsargājami biotopi arī ārpus aizsargājamām teritorijām, tas, ka Latvijas cilvēki ir tik saauguši ar mežu, lai tiem rūpētu mežā notiekošais, un tas, ka mēs varam ar mežu apsaimniekošanu dot būtisku pienesumu valsts ekonomikai, liecina, ka vismaz daļa mūsu priekšteču pieņemto lēmumu par mežu apsaimniekošanu vai neapsaimniekošanu bijusi pareiza. Jautājums – kā to visu saglabāt nākotnei?