Jautājums par šo visu ir – nu un tad? Kāda patiesībā nozīme tam, cik procentus Latvijas klāj meži? Pēc būtības šim skaitlim ir apmēram tikpat liela nozīme kā preču skaitam veikalā. Kādreiz mūsu veikalā bija 30 preces, bet tagad – 60. Kopējais skaits neizsaka neko, un droši vien svarīgāk būtu zināt, kas tās par precēm.
Kā redzams, pat vienkāršs rādītājs – kopējais mežainums – dažādos avotos stipri atšķiras, tāpēc ir skaidrs, ka katrs no statistikas avotiem ir ar savu precizitāti un kļūdu. Lai palūkotos mazliet dziļāk, kas slēpjas zem kopējā mežainuma, izmantošu Valsts meža dienesta datus. Ne tāpēc, ka saskaņā ar to Latvijas mežainums ir vismazākais vai ka tajos nebūtu kļūdu, bet tāpēc, ka šie dati ir publiski pieejami par laiku no 2001. gada, turklāt šie ir dati par reālu, nevis statistisku mežu, bet galvenais – tie ir par «oficiālo mežu». Tieši pēc šiem datiem tiek rēķināts maksimāli pieļaujamais ciršanas apjoms valsts mežos, šo mežu apsaimniekošanu regulē Meža likums un uzrauga Valsts meža dienests.
Ielūkojoties VMD statistikā par 2013. gadu, redzam, ka meža zemes sastāv no meža (91,4%), purviem (5,3%), laucēm (1,1%), pārplūdušiem klajumiem (0,5%) un infrastruktūras objektiem (1,7%). Bet no kā sastāv pats mežs?
2013. gadā 6% mežu (192 tūkst. ha) patiesībā bija kailcirtes, vēl 9% - jaunaudzes līdz 10 gadu vecumam.
Protams, protams, no jaunaudzēm izaugs mežs, un meža nozarei tik ļoti mīļa ir līdzība «mazi bērni arī ir cilvēki, mazi koki arī ir meži» (ja iedziļinās, tad gan šī līdzība sāk šķist stipri ciniska), bet daudzi cilvēki par mežu šos mazos kociņus nesauktu un arī lielākajai daļai ar mežiem saistīto augu un dzīvnieku sugu tā nav piemērota dzīvesvieta.