Visnelabvēlīgākais stāvoklis konstatēts meža dzīvotņu grupā,
kur pilnīgi visiem dzīvotņu veidiem tas novērtēts kā vissliktākais iespējamais. Labākais stāvoklis ir iežu atsegumu grupai, kur iekļautas kaļķiežu un smilšakmens klintis un alas.
Ziņojums ietver arī Eiropā apdraudēto sugu stāvokļa vērtējumu, izņemot putnus, kam ir savs atsevišķs ziņojums, kas tiks pabeigts šā gada nogalē. Jau tagad zināms, ka kritiska situācija ir ar zaļajām vārnām.
Šī ir pirmā reize, kad oficiālos dokumentos fiksēts, ka Latvijā pilnībā izmirusi lidvāveru populācija.
19.gs. lidvāveres vēl bijušas sastopamas visos Latvijas novados, bet kopš 2005.gada tās vairs nav atrastas. Aizdomāties liek fakts, ka šī konservatīvā meža masīvu iemītniece Latvijā ir bijusi izplatīta laikā, kad valsts mežainums ir bijis divreiz mazāks nekā šodien.
Tas it kā nonāk pretrunā – mežu kļuvis divreiz vairāk, bet šo mežu iemītniekam kļuvis sliktāk. Acīmredzot svarīgāka par formālu meža platību pieaugumu ir meža iekšējā kvalitāte –
lidvāveres gadījumā svarīgi ir veci apšu meži ar dobumainiem kokiem.
Patlaban mežu struktūra ir mazāk dabiska nekā kādreiz. Piemēram, šobrīd cērt jau 40 gadus vecas apses, bet šiem dzīvniekiem vajadzētu 80 gadus vecu koku dobumus.
Jau iepriekšējais ziņojums 2007.gadā, saskaitot dabisko dzīvotņu aizņemtās platības, uzrādīja, ka Latvija savā ainavā spējusi saglabāt ievērojami mazāk patiesi dabiskas vides nekā vairums citu ES valstu.
Jaunākais, ar precīzākām metodēm sastādītais ziņojums vēsta, ka
situācija ir ievērojami sliktāka, nekā gaidīts:
Latvija strauji zaudē atlikušās izcilākās dabas vērtības.
Meža un zālāju dzīvotņu novērtējuma darba grupu dalībnieks Viesturs Lārmanis norāda: «Pašreizējo Latvijas dabas daudzveidības stāvokli un cilvēku nespēju to reālistiski uztvert nosacīti var salīdzināt ar veikalu, kurā pavirša pircēja acīm plaukti šķiet pārpilni ar precēm, bet patiesībā tajos tikpat kā vairs nav atrodami vēl nesen pieejamie labākie produkti – izvēle sarukusi no daudzveidīgas un veselīgas maizes šķirņu izvēles līdz pāris veidiem ar e-vielām pārpildītu kukulīšu, atrodams vairs tikai viena ražotāja piens u.tml.
Faktiskais apdraudētās dabas stāvoklis ir pretrunā ar populāro mītu par Latviju kā valsti, kas «zaļāka» par citām valstīm. Pārmērīgā «zaļuma» ilūzija bieži vien novērš uzmanību no steidzami risināmām problēmām.»
Dabisko zālāju ir arvien mazāk
Mērķtiecīgas rīcības trūkumu iepriekšējo gadu dabas aizsardzības sistēmā visspilgtāk ilustrē ziņojumā konstatētais dabisko zālāju stāvoklis.
Zālāju pētniece Solvita Rūsiņa akcentē: «Šīs no tradicionālās lauksaimniecības atkarīgās dzīvotnes pirms nepilna gadsimta aizņēma ap 30% no Latvijas teritorijas, bet 2007.gada ziņojuma brīdī bija zināmas vairs tikai 0,3% apmērā. Ziņai par simtkārtīgu samazinājumu dabas vērtībai, kas Latvijā ir visizcilākā savvaļas sugu bagātības ziņā, vajadzētu būt pamudinājumam uz steidzamu aizsargājošu rīcību.
Tomēr 2013.gada ziņojumā nācās konstatēt, ka
visu dabisko pļavu un ganību stāvoklis šobrīd vērtējams kā vēl vairāk pasliktinājies.