Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Arktikā beidzas vasara; sals Grenlandē sasniedz -40 grādu

BNS
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: AFP/LETA

Ziemeļu Ledus okeānā pamazām beidzas ledus kušana, kas šovasar notikusi nepieredzētos apmēros.

Saskaņā ar Starptautiskā Arktikas izpētes centra datiem ūdens platība, kurā ledus koncentrācija ir vairāk nekā 15 procentu, sarukusi līdz 3,59 miljoniem kvadrātkilometru, kas ir mazāk nekā puse no pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu vidējā rādītāja. Patlaban būtiska ledus daudzuma samazināšanās vairs netiek novērota.

Iepriekšējais zemākais rādītājs pirms šā gada ledus kušanas rekordiem bija 4,25 miljoni kvadrātkilometru 2007.gada 24.septembrī. Tas tika pārspēts šā gada 24.augustā, un kopš tā brīža katru dienu tika reģistrēts jauns rekordzems ledus daudzums.

Nepieredzēti straujo ledus kušanu šovasar izraisīja gan augsta gaisa temperatūra, gan spēcīgi cikloni, kuru radītie vēji salauza ledājus. Turklāt pēdējos gados Arktikā dramatiski sarucis daudzgadējās ledus kārtas apjoms; tā ir biezāka un tādēļ kūst krietni lēnāk nekā ledus, kas izveidojies pēdējās ziemas laikā.

Arī Grenlandi šovasar skāra nebijuša mēroga atkusnis, bet kopš augusta šeit kļuvis krietni aukstāks. Naktī uz 9.septembri gaisa temperatūra Grenlandes vidienē pirmo reizi šosezon pazeminājās līdz -40 grādiem, kas ir neierasti liels sals tik agri rudenī, tā ir arī zemākā gaisa temperatūra Zemes ziemeļu puslodē kopš pavasara.

Zemes aukstuma pols pagaidām saglabājas Antarktīdā, kur sestdien Vostokas stacijā tika reģistrēti -75 grādi. Tuvāko mēnešu laikā, iestājoties vasarai Antarktīdā un ziemai Arktikā, par Zemes aukstuma polu kļūs Sahas Republika jeb Jakutija Krievijā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3

Tēmas

Uz augšu