Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Sinoptiķi brīdina par stipru karstumu un lietusgāzēm

FOTO: LETA

Šodien vietām Latvijā ir stiprs karstums, - pēcpusdienā termometra stabiņš sasniedzis +33 grādu atzīmi. Laikā no plkst.16 līdz 19 vietām Latvijā gaidāmas stipras pērkona lietusgāzes ar krasām vēja brāzmām, informēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā. Šodien pēcpusdienā Saldū jau bijušas spēcīgas vēja brāzmas un lietus. Vēja stiprums sasniedzis vētras spēku.

Negaisa laikā nokrišņu daudzums varētu sasniegt vairāk nekā 15 mm, vēja brāzmām - līdz 20-23 m/s.

Sinoptiķi brīdina, ka šodien pēcpusdienā Kurzemē un Zemgalē gaidāmas stipras pērkona lietusgāzes, kura laikā nokrišņu daudzums sasniegs vairāk nekā 15 mm, ar krasām vēja brāzmām līdz 20-24 m/s.

Saldū plosījusies vētra

Šodien pēcpusdienā Saldū konstatētas spēcīgas vēja brāzmas, stundas laikā nolijuši 27 milimetri lietus, kas ir vairāk nekā trešdaļai mēneša normas, - liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapā pieejamā informācija.

Vēja stiprums brāzmās sasniedz 25 metrus sekundē. Saskaņā ar Boforta skalu, vējš ar vidējo ātrumu 20,8-24,4 metri sekundē ir klasificējams kā vētra. Tik spēcīgs vējš lauž resnos koku zarus, nodara nelielus bojājumus ēkām un izkustina no vietas vieglus priekšmetus. Jūrā veidojas garas, plīstošas putu klātas viļņu grēdas.

Kā liecina ieraksti sociālajā vietnē «twitter.com», Saldū bijis ļoti stiprs lietus, «nevar redzēt joslas uz ceļa. Piestājām »Hesburgerā«, un tajā pazuda elektrība. Iesprūdām.»

Pēc negaisa elektroapgāde traucēta Saldū, Talsos, Tukumā

Kā liecina AS «Latvenergo» elektroatslēgumu karte, plkst.15 avārijas atslēgumi reģistrēti 188 vietās. Kurzemes centrālajos rajonos reģistrēti 180 atslēgumi, no tiem 107 - Saldū.

Pēc negaisa elektroapgāde traucēta Saldū, Talsos, Tukumā.

Pašlaik «Latvenergo» Saldū un Saldus novadā strādā, lai novērstu bojājumus.

Šodien gada karstākā diena - līdz +33 grādiem

Stiprs karstums iespējams galvenokārt Latvijas dienvidrietumu rajonos.

Plkst.9 šorīt Rīgā gaiss jau bija sasilis līdz plus 25,4 grādiem, Dobelē - plus 24,1, Daugavpilī, Skrīveros - plus 23,8, nedaudz vēsāks - plus 20 šorīt bija Kurzemē - Kolkā, Liepājā.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta mediķi aicina iedzīvotājus pēc iespējas mazāk uzturēties saulē dienas viskarstākajā periodā no plkst. 11 līdz 15, izvēlēties atbilstošu apģērbu, uzņemt pietiekamā daudzumā šķidrumu un saudzēt bērnu veselību.

Apstākļos, kad karstums sasniedz un pārsniedz 28 - 30 grādus pēc Celsija, NMP dienesta mediķi aicina iedzīvotājus ievērot piesardzību, lai izvairītos no pārkaršanas un karstuma dūriena. NMP dienesta mediķi atgādina, ka karstā laikā veselība var pasliktināties jebkuram, taču jo īpaši riskam pakļauti ir gados vecākiem cilvēki, zīdaiņi un mazi bērni, cilvēki, kuri slimo ar hroniskām slimībām, īpaši ar elpceļu vai sirds slimībām; cilvēki, kuri veic fiziskas aktivitātes (aktīvi sporto, strādā fizisku darbu) un tiem, kuri lieto noteiktus medikamentu veidus, kā arī cilvēki, kuri lieto alkoholu un citas atkarības vielas.

Īpaši bīstama atrašanās saulē ir maziem bērniem - viņiem ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās. Nekādā gadījumā neatstājiet bērnus vienus pašus mašīnā. Raugieties, lai bērns nepārkarstu guļot. Atcerieties, ka mazuļa ratiņi vai stāvošas, nevēdinātas mašīnas salons var pārvērsties par «siltumnīcu» un bērns pārkarsis var iet bojā. Bērns var pārkarst arī guļot smacīgās un karstās iekštelpās.

Lai atvēsinātos, vairākkārt dienā ieteicams noskaloties vēsā dušā vai kādā ūdenstilpnē.

Ja jādodas ārpus mājas, aizsargājiet sevi un bērnus no saules iedarbības, valkājot cepuri vai lakatiņu un saulesbrilles. Mugurā ieteicams vilkt gaišu, vieglu, elpojošu, ērtu apģērbu no dabīga materiāla, paņemiet līdzi pietiekamu daudzumu ūdens. Karstajā laikā pietiekami jāuzņem arī šķidrums. Vislabāk dzert ūdeni, minerālūdeni bez gāzes, vēsu tēju u.c.

Izvairieties no ilgstošas un fiziskas piepūles saulē dienas karstākajā laikā, piemēram, darba uz lauka vai aktīvas sportošanas. Jāņem vērā, ka arī nevēdināti, pārkarsuši biroji un darbs slēgtās, uzkarsušās telpās var radīt nopietnu risku cilvēka veselībai, tāpēc jāparūpējas par telpu pietiekamu vēdināšanu un atvēsināšanos arī tajās strādājošiem.

Cilvēkiem, kas slimo ar hroniskām saslimšanām, tai skaitā sirds asinsvadu slimībām, karstā laikā jāatceras lietot savi pastāvīgi lietojamie medikamenti. Īpaša uzmanība karstajās nepieciešama slimniekiem, kuri ir piesaistīti pie gultas un paši nevar par sevi parūpēties.

Ja karstajā laikā, pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, konsultējaties ar savu ģimenes ārstu vai ārpus ģimenes ārstu darba laika zvaniet uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no plkst. 17.00 - 08.00 no rīta, brīvdienās un svētku dienās - visu diennakti). Bet, ja parādās ķermeņa trīcēšana, drebuļi, augsta temperatūra, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji, samaņas zudums - zvaniet 113 ātrajai palīdzībai.

Pakāpeniski vēsāks kļūs no nākamās nedēļas sākuma, vējam iegriežoties no rietumu puses. Šajā laikā saulainākas dienas mīsies ar mākoņainākām. Nākam otrdien, Latviju šķērsojot ciklonam, līs, vietām nokrišņi būs stipri, bet turpmākajās dienās, ciklonam atkāpjoties tālāk uz austrumiem, nelieli nokrišņi saglabāsies vien atsevišķos rajonos.

Svētdienas naktī vietām - galvenokārt valsts rietumu un centrālajā daļā - līs un ducinās pērkons, iespējamas ļoti stipras lietusgāzes. Svētdienas pēcpusdienā un vakarā negaisa laikā iespējama arī lokāla krusa un vētra. Naktī gaiss atdzisīs līdz +16..+21 grādam, dienā saule gaisu sakarsēs līdz +27..+33 grādiem, nedaudz vēsāks laiks gaidāms Kurzemē, kur jūras piekrastē gaisa temperatūra, iespējams, nebūs augstāka par +20 grādiem.

Saskaņā ar pašreizējām prognozēm pirmdien tikai Latgalē iespējams spēcīgs pērkona negaiss. Naktī debesis daudzviet apmāksies un vietām sabiezēs migla, dienā uzspīdēs saule un pūtīs lēns vējš. Naktī gaisa temperatūra pazemināsies līdz +13..+18 grādiem, dienā tā pakāpsies līdz +23..+28 grādiem, nedaudz vēsāks laiks būs piekrastē.

Turpmākajās dienās gaisa temperatūra vēl par pāris grādiem pazemināsies, nedēļas nogalē, iespējams, vairs nebūs siltāks par +23 grādiem. Brīžiem līs, iespējams stiprs lietus.

Saskaņā ar Eiropas Vidēja termiņa laika prognožu centra datiem nākamo divu nedēļu vidējā gaisa temperatūra Latvijā gaidāma tuvu normai, jūlija pēdējā nedēļā tā atkal varētu pakāpties virs normas. Nokrišņu daudzums nākamnedēļ prognozēts lielāks par normu, turpmākajās nedēļās varētu līt mazāk un retāk.

Uz augšu
Back