Mēs joprojām nezinām, kur Latvijas susuri guļ ziemas miegu. Anglijā ar raidītāju iezīmēts lielais susuris atrasts kopā ar otru susuri pusmetru dziļi zemē nelielā lodveida kambarī, uz kuru neveda neviena aliņa!
Daudzās grāmatās rakstīts, ka mazie susuri pārziemo koku un to celmu dobumos. Anglijā veiktie pētījumi gan liecina, ka šie susuri ziemas migas parasti taisa rudenī uz zemes sabirušo lapu slānī. Tādi gulēšanas paradumi ir angļu susuriem, bet kā rīkojas mūsējie?
Mēs joprojām nezinām, kad īsti susuri mostas un ko tie dara pēc pamošanās: vai turpina dienas guļai izmantot ziemas migas vai pārceļas uz vasaras mītnēm un taisa jaunas migas? Vai pavasarī būrīti atrastie susuri ir tikko modušies no ziemas miega vai arī jau kādu laiciņu dzīvojušies pa citām «mājām»? Nezinām arī, kad susuri aizmieg ziemas miegā: vai no būrīšiem un citām vasaras mītnēm tie taisnā ceļā pārvācas uz ziemas migām un uzreiz liekas uz guļu, vai arī kādu laiciņu vēl kaut kur šiverē?
Šis vēstījums varētu būt liecība šiverēšanai. Jau krietnā rudenī, kad, manuprāt, visiem susuriem jau sen vajadzēja saldi gulēt, viens no tiem pamanījās ierīkot guļamistabu žurku slazdā, tāpēc «iekļuva» Dabas datu mājaslapā http://www.dabasdati.lv.
Susuris esot iemitinājies Kārļu mehāniskajā darbnīcā 250 l plastmasas mucā, kur bez beigtu peļu mūmijām bija savākti arī graudi un sadriskāta polietilēna plēve. Gadījums visnotaļ dīvains. Aizbraucu un par stāsta patiesīgumu pārliecinājos pats. Ko susuris darījis mucā? Tā nu galīgi neizskatījās pēc ziemošanas vietas: ne tur var paslēpties, ne patverties no sagaidāmā aukstuma. Arī susura atradējs Dzintars apliecināja, ka susuris par savdabīgu slazdu pārvērstajā mucā sanesis graudus un polietilēna plēves gabalus. To plēves gabalu nešanu varētu salīdzināt ar dabīgu migas materiālu vākšanu. Bet barības krājumu vākšana gan nav raksturīga susuriem, tā dara peles. Bez tam tā visa sanesējs mucā, to nevarēja izdarīt vienā paņēmienā, t.i., zvēriņš spējis daudzkārt uzrāpties pa gludajām aptuveni metru augstajām mucas sienām vai arī izlēkt no mucas-slazda!? Kā susuris to iespētu – nespēju iedomāties. Man vieglāk būtu iedomāties, ka susuris pats bijis kādam barības krājums, ko šis mucā paslēpis...
Ja arī jums ir jelkādi novērojumi par susuriem, dodiet ziņu: http://valdis.pilats@daba.gov.lv