Izsludināts dzeltenais brīdinājums par gaidāmu pērkona negaisu un karstumu

FOTO: Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinājis dzeltenā līmeņa brīdinājumu par valsts centrālajā un austrumu daļā svētdien un pirmdien gaidāmu pērkona negaisu, kā arī par karstumu austrumu novados.

Svētdien laikā no plkst.14 līdz 17 vietām Latvijas centrālajos un austrumu novados sāks veidoties pērkona negaiss ar stiprām lietusgāzēm, krusu un krasām vēja brāzmām līdz 15-18 metriem sekundē. Negaisa un lietus mākoņi turpinās virzīties pāri valsts teritorijai arī pirmdien naktī un dienā, prognozē sinoptiķi.

Speciālisti aicina būt īpaši piesardzīgiem vietās, kas pakļautas lielākai pērkona negaisa ietekmei, piemēram, mežos un atklātās teritorijās. Nolauzti koku zari, nenostiprināti priekšmeti un atlūzas var tikt nestas pa gaisu. Iespējama atsevišķu zemāko teritoriju applūšana. Braukšanu pa ceļiem var apgrūtināt pasliktināta redzamība un akvaplanēšana. Var tikt traucētas āra aktivitātes, un vēlams meklēt patvērumu slēgtās telpās.

Turklāt svētdienas, pirmdienas un otrdienas pēcpusdienā Latvijas austrumu novados - Latgalē, Sēlijā un Vidzemes austrumos - prognozēta gaisa temperatūras paaugstināšanās līdz +27..+29 grādiem. Šāds karstums rada veselības traucējumu risku atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, vecākiem cilvēkiem un zīdaiņiem, teikts brīdinājumā.

Dzeltenās krāsas brīdinājums nozīmē, ka prognozētie hidrometeoroloģiskie apstākļi nav īpaši bīstami, taču, ja plānotas aktivitātes, kuras tie var ietekmēt, iedzīvotājiem jābūt uzmanīgiem un jāseko līdzi jaunākajai informācijai par gaidāmajām laikapstākļu izmaiņām.

Ja pērkona negaiss ir radījis postījumus, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, komunikācijas vai sabiedriskā transporta kustību, jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruņa numuru 112.

Jau ziņots, ka tuvākajās piecās diennaktīs Latvijā gaidāms ļoti augsts gaisa mitrums, laiks būs sutīgs un spiedīgs, veidosies daudz lietus un negaisa mākoņu, prognozē sinoptiķi.

Nākamās nedēļas nogalē, iespējams, palielināsies Skandināvijas anticiklona ietekme - laiks varētu kļūt sausāks un mazāk tveicīgs.

Negaisa mākoņi galvenokārt virzīsies no dienvidiem uz ziemeļiem. Nav iespējams precīzi prognozēt, kur un kad negaiss radīs postījumus. Risks pastāv visā valstī, mazāks tas būs Kurzemē. Tai skaitā stiprs pērkona negaiss ar augstu varbūtību iespējams pirmdienas pievakarē Sēlijā un Vidzemē.

Jau pirmdien Latgalē termometra stabiņš ēnā var pakāpties līdz +30 grādiem, turpretī daudzviet Kurzemē un arī Rīgas jūras līča piekrastē maksimālā gaisa temperatūra gaidāma zem +20 grādiem.

Arī nedēļas turpinājumā piekrastē būs vēsāks laiks nekā citviet valstī un jūrā gan naktī, gan dienā iespējama migla. Karstākais laiks saglabāsies Latgalē.

Uz augšu
Back