Pārspēts 16.septembra siltuma rekords; ceturtdien spēkā oranžais brīdinājums par stipru vēju

FOTO: Caro / Bastian/Caro / Bastian

Trešdienas pēcpusdienā Zemgalē gaisa temperatūra pakāpās līdz pat +27,3 grādiem, un tik silts laiks 16.septembrī Latvijā reģistrēts pirmo reizi, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Iepriekšējā augstākā gaisa temperatūra, kas Latvijā novērota 16.septembrī, bija +26,3 grādi 1964.gadā Daugavpilī un 1970.gadā Bauskā.

+27,3 grādi trešdien reģistrēti Bauskā, otrā augstākā gaisa temperatūra bija +27,2 grādi Staļģenē, savukārt Dobelē gaiss sakarsa līdz +26,9 grādiem, Rīgā - līdz +26,6 grādiem.

16.septembra maksimālās gaisa temperatūras rekords pārspēts arī Saldū, Stendē, Mērsragā, Zvejniekciemā, Skrīveros, Jēkabpilī, Madonā, Priekuļos, Zosēnos un Gulbenē.

Visā valstī, izņemot Kurzemes rietumu piekrasti un Ziemeļvidzemes krastu, termometra stabiņš ēnā pakāpās virs +23 grādiem. Dienvidu, dienvidrietumu vēja ātrums brāzmās sasniedza 9-13 metrus sekundē, Ventspils ostā - 15 metrus sekundē.

Brīdina par stipru vēju ceturtdien

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izplatījis oranžā līmeņa brīdinājumu Rīgai par ceturtdien gaidāmu vēja pastiprināšanos brāzmās līdz pat 27 metriem sekundē (m/s).

Brīdinājumā teikts, ka nakts vidū ziemeļrietumu vējš galvaspilsētā pastiprināsies brāzmās līdz 15-19 m/s, ceturtdien no rīta vēja brāzmas sasniegs 20-23 m/s, bet dienas vidū vējš Rīgā pastiprināsies brāzmās līdz 25-27 m/s.

Ceturtdien Rīgā gaidāms lielākais vējš kopš pavasara.

Postījumi prognozēti plašāki nekā marta un aprīļa stiprajos vējos, jo tad kokos nebija lapu.

Ja vējš ir radījis postījumus, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, komunikācijas vai sabiedriskā transporta kustību, iedzīvotājiem jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruņa numuru 112.

Jau ziņots, ka trešdienas vakarā Baltijas jūrā no ziemeļiem sāksies vētra, Latviju tā visvairāk skars ceturtdien no rīta un dienā, kad Vidzemes un Ziemeļkurzemes piekrastē ziemeļrietumu vēja ātrums brāzmās sasniegs 24-28 m/s.

Latvijas piekrastē ceturtdien izsludināts oranžā līmeņa brīdinājums, citviet valstī - dzeltenās krāsas brīdinājums.

Vējš lauzīs kokus, pa gaisu var tikt nesti nenostiprināti priekšmeti un atlūzas, iespējami elektroapgādes pārrāvumi.

Lielākie vēja postījumi gaidāmi Rīgā un novados ap galvaspilsētu.

Rīgā un citviet Vidzemes piekrastē būs arī lielākais ūdens kāpums - jūrā, upju grīvās un saistītajās ūdenstilpēs ūdens līmenis ceturtdienas pēcpusdienā gaidāms vidēji par 70 centimetriem augstāks nekā trešdienas rītā. Plūdi nav gaidāmi.

Viļņu augstums Rīgas līcī var pārsniegt trīs metrus, Baltijas jūras centrālajā daļā - septiņus metrus.

Latvijas lielākajā daļā ceturtdien gaidāmas rietumu un ziemeļrietumu vēja brāzmas līdz 17-22 m/s. Naktī uz piektdienu vējš kļūs lēnāks.

Ceturtdien Latvijā krasi pazemināsies gaisa temperatūra - gan naktī, gan dienā tā gaidāma +8..+15 grādu robežās. Brīžiem līs, vietām - stipri.

Arī Rīgā ceturtdien palaikam līs, brīžiem gaidāms stiprs lietus, gaisa temperatūra naktī un dienā būs +11..+14 grādi.

Uz augšu
Back