Jāņu dienā joprojām spēkā dzeltenais brīdinājums par karstumu; vietām gaidāms negaiss

Sievietes ar lietussargu negaisa laikā. FOTO: Evija Trifanova/LETA

Ceturtdien, 24.jūnijā, Latvijā būs neliels un mainīgs mākoņu daudzums, galvenokārt valsts austrumos veidosies jauni negaisa mākoņi, prognozē sinoptiķi.

Pēcpusdienā un vakarā negaisa laikā iespējamas ne tikai stipras lietusgāzes, bet arī krusa un spēcīgas vēja brāzmas.

Pārsvarā saglabāsies lēns vējš un bezvējš, piekrastē gaidāma jūras brīze.

Maksimālā gaisa temperatūra gaidāma no +22 grādiem vietām piekrastē līdz +32 grādiem Baltkrievijas pierobežā.

Rīgā Jāņu dienā gaidāms visai saulains laiks, nokrišņu varbūtība būs maza. Pūšot lēnam vējam, gaiss sakarsīs līdz +28 grādiem, par dažiem grādiem zemāka temperatūra gaidāma jūras tuvumā.

Laikapstākļus nosaka nedaudz paaugstināta spiediena apgabals. Atmosfēras spiediens 1016-1019 hektopaskāli jūras līmenī.

Visā valstī spēkā dzeltenā līmeņa brīdinājums par stipru karstumu.

Speciālisti atgādina, ka jāuzmanās ne tikai liela karstuma, bet arī augsta ultravioletā starojuma dēļ - no plkst.11 līdz 16 nav vēlams uzturēties tiešos saules staros.

Savukārt AS "Sadales tīkls" atgādina, ka negaisa laikā nav droši atrasties ārā, un jo īpaši ir jāuzmanās gaisvadu elektrolīniju un citu elektroietaišu tuvumā. Nekādā gadījumā nedrīkst tuvoties elektrolīnijām, ja tajās iekārušies koki, zari, vai zemē ir redzams pārrauts elektrolīnijas vads. Par šādām bīstamām situācijām jāziņo “Sadales tīklam”, zvanot uz diennakts bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404, vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, zvanot 112.

Negaisa laikā drošības noteikumi jāievēro arī lietojot personīgās elektroierīces.

Ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, negaisa laikā elektroierīces darbināt ir bīstami – tās ir jāatvieno no elektrotīkla!

Zibensizlāde var radīt krasu sprieguma paaugstināšanos nama elektrotīklos, un šis pārspriegums var būt pat 20 reizes augstāks par īpašumā esošo iekārtu darba spriegumu. Tāpēc nebūs pietiekami vien ar ierīces izslēgšanu – no strāvas avota jāatvieno arī tās vads. Ja īpašumā nav ierīkotas specializētās aizsardzības sistēmas, šādi jārīkojas ar visām sadzīves elektroiekārtām, jo zibensizlādes vieta nav prognozējama, un rozetei pieslēgtas elektroierīces negaisa laikā var tikt bojātas, radot elektrotraumas riskus un materiālus zaudējumus.

Īpaši bīstami ir, piemēram, negaisa laikā lietot kontaktligzdai pieslēgtu datoru un datoram pieslēgtas austiņas,

jo zibensizlādes gadījumā elektriskā strāvā caur datoru un tālāk caur austiņām var skart arī cilvēka ķermeni, izraisot smagu vai pat letālu elektrotraumu. Latvijā diemžēl ir reģistrēti šādi nelaimes gadījumi.

Uz augšu
Back