Brīdina par piektdien un sestdien gaidāmu atkalu

TVNET/LETA
Brīdina par piektdien un sestdien gaidāmu atkalu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 5
Apledojusi elektrolīnija Madonas novadā.
Apledojusi elektrolīnija Madonas novadā. Foto: Lita Krone/LETA

Pastāv liels risks, ka pēc stiprās snigšanas un lielā sala šīs nedēļas nogalē Latviju piemeklēs vēl viena bīstama laika parādība - atkala, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

Aktuālie prognožu dati norāda, ka atbilstoša situācija, lai veidotos atkala, mūsu reģionā gaidāma piektdien un sestdien. Aukstās gaisa masas, kas atnesa stipru salu, atkāpsies uz ziemeļaustrumiem, bet no dienvidiem ieplūdīs siltas gaisa masas. Temperatūra pie zemes virsmas vēl saglabāsies zemāka par nulle grādiem, bet gaidāms, ka līs lietus. Intensīvākā atkala gaidāma valsts austrumu daļā, Latgalē, tomēr tā prognozēta arī pārējā teritorijā.

Līdz ar to sagaidāms, ka šajā nedēļas izskaņā būs ļoti slideni ceļi, ielas un trotuāri, jo atkala radīs apledojumu.

Sestdien, gaisa temperatūrai pakāpjoties virs nulles, gaidāms lietus un ļoti slideni būs arī tie ceļi, uz kuriem ir piebraukts sniegs.

LVĢMC iesaka iedzīvotājiem izvērtēt, vai ir nepieciešams doties ceļā ar auto vai kājām, vai ir atbilstoši apavi un vai automašīna ir aprīkota atbilstoši šiem bīstamajiem ziemas apstākļiem.

Pastāv augsts risks, ka papildus sniegam, kas ir piesalis vadiem un koku zariem, uz tiem vēl veidosies apledojuma kārta. Pieaugot svaram, koki var liekties un lūzt, var pārtrūkt elektrolīnijas.

Atkala ir īpašs nokrišņu veids, kad pāratdzesētas lietus lāses sala apstākļos nonāk uz zemes virsmas un priekšmetiem un piesalst, veidojot dzidru ledus kārtiņu.

Atkala rodas, kad pie zemes virsmas atrodas auksts gaiss, kas ir smags un mazkustīgs, savukārt augstākos atmosfēras slāņos ieplūst siltas gaisa masas ar temperatūru virs nulle grādiem.

Sniegs, kas ir izveidojies mākoņos, krītot cauri siltajam atmosfēras slānim, izkūst, bet, sasniedzot piezemes slāni, kur ir auksts gaiss, ūdens lāses nepaspēj sasalt gaisā - tās sasalst, nonākot uz zemes vai priekšmetiem.

Atkala Latvijā tiek novērota laiku pa laikam; intensīva tā bija 2010. gada Ziemassvētkos.

Tēmas
Uz augšu