Lietus un kūstošā sniega ūdeņi veicina strauju ūdens līmeņa kāpumu Kurzemes upēs, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.
Kurzemes upēs ūdens līmenis tuvojas pēdējo gadu augstākajai atzīmei
Užavā pie Tērandes ūdens līmenis vairs tikai par dažiem centimetriem atpaliek no pēdējo desmit gadu maksimuma, kas reģistrēts 2012.gada janvārī.
Arī citās upēs Kurzemes rietumu daļā, tai skaitā Durbē un Rīvā, ūdens līmenis tuvojas pēdējo gadu augstākajai atzīmei.
Šonedēļ Bārtā ūdens līmenis paaugstinājies par vairāk nekā diviem metriem, kāpums turpinās, bet svētdienas rītā ūdens līmenis vēl nav sasniedzis mēneša sākumā novēroto maksimumu.
Ar mazāku intensitāti ūdens līmenis paaugstinās valsts centrālās daļas upēs. Vairumā Vidzemes un Latgales upju ūdens līmenis ir stabils.
Līdz otrdienai, 1.februārim, Rietumlatvijā spēkā dzeltenās pakāpes brīdinājums par augstu ūdens līmeni upēs un par palieņu un citu zemāko vietu applūšanu, savukārt Kurzemes rietumu daļā tuvākajā diennaktī spēkā oranžais brīdinājums par plūdiem - gaidāma plašāku teritoriju applūšana.
Līdz otrdienai, 1.februārim, Rietumlatvijā spēkā dzeltenās pakāpes brīdinājums par augstu ūdens līmeni upēs un par palieņu un citu zemāko vietu applūšanu.
Tuvākajā diennaktī brīdinājums par augstu ūdens līmeni spēkā arī Lielupē, Gaujas lejtecē un Rīgas ūdenstilpēs. Ūdens līmeņa celšanās saistīta arī ar vētru - teju visā Baltijas jūrā ūdens līmenis ir paaugstināts.
Upēs Kurzemes rietumu daļā ūdens līmenis tuvojas pēdējo gadu augstākajai atzīmei. Operatīvie dati - https://t.co/npxUAzWPlF
— Jānis Trallis (@meteozinas) January 30, 2022
Nākamnedēļ, atgriežoties salam, ūdens līmenis upēs sāks pazemināties. Kurzemes upes, kas patlaban ir brīvas no ledus, sāks aizsalt, ledus veidosies arī citu upju vaļējos posmos. Dažviet iespējami vižņu sablīvējumi un to izraisīta ūdens līmeņa krasa paaugstināšanās.