Video ⟩ Kāpēc Zosēnos bieži tiek pārspēti gaisa temperatūras rekordi?

Kāpēc Zosēnos bieži tiek pārspēti gaisa temperatūras rekordi?
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Evija Trifanova/LETA

Laikapstākļi un regulāri aukstuma rekordi ir galvenais iemesls, kāpēc Latvijā visi zina, kur ir Zosēni. Aizvadītajā naktī šeit sasniegts šīs ziemas aukstuma rekords mīnus 26,4 grādi. Vietējie atzīst, ka ar laika apstākļiem sadzīvo. Kāpēc šajā vietā laiks ir aukstāks nekā citviet Latvijā? Atbildi uz šo jautājumu meklē televīzijas kanāls "ReTV".

"Mēs jau esam tādi pauguraini, tāda kalnaina vieta, tāpēc tā temperatūras maiņa ir diezgan lokāla,” saka Zosēnu pagasta kultūras un sabiedriskā centra vadītāja Dzidra Prūse.

Meteoroloģiskā stacija Zosēnos izveidota 1945. gadā. Tā ir viena no augstākajām stacijām virs jūras līmeņa. LVĢMC klimatologs Edgars Maļinovskis skaidro, ka Vidzemes augstiene un pagurainais reljefs arī ietekmē laika apstākļus Zosēnos. “Esmu dzirdējis variantu, ka viņi ir kā bļodā – zemāk, apkārt ir drusku augstāk. Tas ir tas faktors, kas tieši ietekmē minimālās gaisa temperatūras pazemināšanos vēl vairāk.”

Pēc klimatologa datiem, no 12 gada mēnešiem astoņos zemākās gaisa temperatūras rekordi ir fiksēti tieši Zosēnos. Lai gan šo vietu mēdz dēvēt par Latvijas aukstuma polu, izrādās, ka nacionālais aukstuma rekords sasniegts citviet. Maļinovskis: “Zemākā temperatūra, kas ir sasniegta Zosēnos, ir mīnus 42,2 grādi, kas ir novērota 1956. gadā 8. februārī, bet tajā pašā dienā Daugavpilī bija par grādu vēl zemāk, kas ir Latvijas nacionālais aukstuma rekords.”

Zosēnu ļaudis ar laika apstākļiem sadzīvojot pat ļoti labi. Vecāka gada gājuma cilvēki gan atzīstot, ka uz senajiem ticējumiem par laika apstākļu paredzēšanu vairs nevarot paļauties. Lai gan nelielajā pagastā iedzīvotāju skaits nu jau sarucis zem 300, vasarās gan šeit sabraucot ļaudis, kas vēlas baudīt dabas skaistumu.

Tēmas
Uz augšu