Tuvākajās dienās iespējamas stipras pērkona lietusgāzes; varētu izsludināt oranžo brīdinājumu

Lietusgāze Rīgā
Lietusgāze Rīgā Foto: Jānis Škapars/TVNET

Šīs nedēļas otrajā pusē Latvijā būs mainīgi laikapstākļi, brīžiem līs, vietām gaidāms arī ļoti stiprs lietus un pērkona negaiss, prognozē sinoptiķi.

Ceturtdien daudzviet valsts rietumu un centrālajā daļā gaidāms lietus, vietām līs sevišķi stipri un dārdēs pērkons, negaisa laikā iespējama krusa un spēcīgas vēja brāzmas. Gaiss sakarsīs līdz +27..+32 grādiem, vēsāks laiks būs Kurzemē.

Piektdien galvenokārt austrumu novados gaidāms īslaicīgs lietus, dažviet - pērkona negaiss. Naktī gaisa temperatūra pazemināsies līdz +16..+21 grādam, dienā tā sasniegs +23..+27 grādus, bet vietām piekrastē svārstīsies ap +20 grādiem.

Atbilstoši pašreizējām prognozēm sestdienas pēcpusdienā un vakarā valsts lielākajā daļā īslaicīgi līs. Vietām gaidāmas stipras lietusgāzes, negaisa laikā būs arī lokālu plūdu, vētras un krusas risks. Gaisa temperatūra var sasniegt +27..+32 grādus, vēsāks laiks saglabāsies Kurzemē.

Nokrišņu varbūtība prognozēta arī svētdien, kad gaidāms liels mākoņu daudzums, pārsvarā lēns vējš un gaisa temperatūra, visticamāk, nepārsniegs +23..+28 grādus.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs norāda, ka vietām, kur līs ļoti intensīvi, augsne kļūs mitra un nespēs uzsūkt ūdeni. Lielā mitruma un applūšanas dēļ tiks bojāti kultūraugu sējumi un stādījumi. Lietus ūdens kanalizācijas sistēmas būs pārslogotas un var pārplūst.

Hidrologi arī brīdina, ka var applūst dažu upju palienes un citas zemākās vietas, izraisot īpašumu un infrastruktūras applūšanu, iespējama ceļu izskalošana un citi infrastruktūras bojājumi. Lietusgāžu laikā veidosies bīstami braukšanas apstākļi pasliktinātas redzamības un akvaplanēšanas dēļ.

LVĢMC seko līdzi novērojumu datiem un laika apstākļu prognozēm, atbilstoši tiks sagatavots brīdinājums - tas, kā pieļauj sinoptiķi, varētu būt oranžās pakāpes brīdinājums.

LVĢMC atgādina, ka ļoti lielā nokrišņu daudzuma ietekmē: 

  • Augsne kļūs mitra un nespēs uzsūkt ūdeni. Lielā mitruma un applūšanas dēļ tiks bojāti kultūraugu sējumi un stādījumi.
  • Lietus ūdeņu kanalizācijas sistēmas būs pārslogotas un var pārplūst. Savlaicīgi rūpējies par lietus ūdeņu kanalizācijas un drenāžas sistēmām, uzturi tās funkcionālā kārtībā, lai tās pēc iespējas efektīvi novadītu lietus ūdeņus.
  • Sagaidāms, ka applūdīs upju palienes un zemākās vietas, atsevišķās vietās izraisot arī īpašumu un infrastruktūras applūšanu, iespējama ceļu izskalošana un infrastruktūras bojājumi. Applūdušajās teritorijās pastāv varbūtība, ka būs nepieciešama evakuācija. Seko un ievēro atbildīgo institūciju norādījumus!
  • Lietusgāžu laikā veidosies bīstami braukšanas apstākļi uz ceļa pasliktinātas redzamības un akvaplanēšanas dēļ. Rēķinies, ka braucieniem nepieciešams ieplānot ilgāku laiku un / vai alternatīvu maršrutu.
  • Pastāv risks, ka tiks traucēta elektroenerģijas un ūdens piegāde, telekomunikāciju sakari.
  • Iedzīvotāji tiek aicināti neapmeklēt un nepārvietoties plūdu apdraudētajās teritorijās, neapdraudēt sevi un nekavēt glābšanas dienestu darbību.

Arī pagājušajā nedēļā daudzviet Latvijā spēcīgi lija, un Rīgā nolija teju trešdaļa mēneša normas.

Video: Lietusgāzes Sarkandaugavā 1. jūlijā

Uz augšu