Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Siltā ziema apdraud ziemājus visā Eiropā

FOTO: RIA Novosti/Scanpix

Eiropas teritorijā patlaban valda visai silts laiks un ilgstoši nokrišņi, ko pēkšņi var nomainīt spēcīgs sals, līdz ar to ir apdraudēti ziemāju sējumi. Ja laika apstākļi nemainīsies, visā Eiropā var būtiski ciest gaidāmā raža, ziņo ASV bāzētā aģentūra «Martell Crop Projections».

Kā norāda aģentūras eksperti, jau vairākas nedēļas Eiropā gaisa temperatūra turas virs nulles, Austrumeiropā vērojama strauja sniega kušana, bet Lielbritānijā joprojām vērojami ilgstoši lieti. Eksperti brīdina - ja pēkšņi atkusni nomainīs spēcīgs sals, ziemāju sējumi var aiziet bojā, tādējādi radot papildu izdevumus lauksaimniekiem un pasliktinot jau tā neiepriecinošās nākamās ražas prognozes.

Tikmēr Latvijā, neraugoties uz to, ka iestājies ilgstošs atkusnis un lietus vai palu dēļ uz atsevišķiem laukiem izveidojušās ūdens lāmas, satraukumam par ziemāju attīstību pagaidām nav pamata. Tiesa, situāciju varētu pasliktināt pēkšņa kailsala iestāšanās, norādījuši agronomi. Patlaban runāt par kultūraugu nepārziemošanu un, vēl vairāk, par pārsēšanu ir pāragri, to varēšot darīt, kad augiem atjaunosies veģetācija.

Kā ziņots, kopumā pagājušajā sezonā Eiropā, kā arī citviet pasaulē graudu ražas bijušas zemākas par prognozēto. ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) eksperti decembrī prognozējuši, ka 2012.-2013.mārketinga gadā, kas ilgst no pērnā gada jūlija līdz šī gada jūnijam, pasaules graudu raža samazināsies par diviem miljoniem tonnu - līdz 2,282 miljoniem tonnu. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu raža saruks par 2,8%.

Prognoze samazināta galvenokārt kukurūzas ražas rādītāju korekcijas dēļ Krievijā un Ukrainā, kā arī gaidāmā kviešu ražas krituma dēļ Austrālijā un Brazīlijā.

Uz augšu
Back